ANNEM MUTLU OLSUN

ANNEM MUTLU OLSUN

Bahar ayları geldi, havalar ısınmaya, doğa renklenmeye, mutluluklar çoğalmaya başladı. Mayıs ayı demek Anneler Günü demektir. Herkesi bir koşuşturma, hediye arayışları, annemi nasıl mutlu edebilirim düşüncesi sarar. Çocuklar en güzel hediyeyi almaya çalışırken, anneler; “önemli olan düşünmen” der; ancak aslında ne kadar düşünüldüğünü içten içe de merak ederler. Çünkü anneler yemez ama yedirir, her şeyi düşünür, sadece anneler duyar çocuğunun ağlama sesini, sadece anneler hisseder çocuğunun çıkan ateşini. Anneler çocukları üzülmesin diye ağlamaz, ama  nelerden endişe duyduğunu bilir, sağlıklı oldukları için hep şükreder; her zaman çocuklarına sonsuz sevgiyle bağlıdır.

Bir hikâye vardır; anne için çocuk sevgisini belki de en güzel o anlatır:

Çok çocuklu bir anneye sormuşlar; hangi çocuğunu daha çok seviyorsun diye.

Cevap şöyle olmuş:

İyileşene kadar hasta olanı, eğer evde yoklarsa eve dönene kadar dışardakileri, büyüyene kadar küçükleri ama ölünceye kadar hepsini seviyorum.

Anne koşulsuz şartsız seven ve sevgisinden asla şüpheye düşülmeyecek yegâne insandır. O kadar sever ki, çocuğunun mutlu olması, kahkahalarla gülmesi, kendisine sevgiyle bakması ve sımsıkı sarılması her şeyden çok huzurla doldurur içini. O çocuklarına fedakârlık yaparken, en iyi anne olmak için çaba gösterir. Bu çabası takdir edilsin, güzel sözler duysun, başka annelerle kıyaslanmasın, anneliği ölçülmesin, kıymeti bilinsin ister. En çok anneler sever çocuklarını ve onlar da sadece sevilmek ve değer görmek isterler. Mutluluk çoğu zaman çocuklarının varlığı ve sevgisi olan annelere, Linens olarak biz de bu bilinçten yola çıkarak, sevginizi gösterebileceğiniz, gösterdiğinizde annenizin içini mutlulukla dolduracak Anneler Günü özel serisini hazırladık. Anneler Günü özel serisine Linens mağazalarından ve www.linens.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Onlar için maddi değeri olmayan, çocukları veya eşleri tarafından yaratılan, el emeği olan minik bir hediye bile dünyalara bedeldir. Çünkü anneler sadece doğuran değil, hayat boyu çocuklarını yoğurandır. Erdem, görgü ve kalp güzelliği, insanın anne ve babası tarafından öğretilir. Onları değerli hissettirecek her şey öğrettiklerinin geri dönüşüdür aslında. O yüzden kendilerini özel hissettirecek her şey mutluluk verecektir. Mesela bir fotoğraftan başka anıları ne canlı tutabilir? Bu yüzden görmekten hoşlanacağı fotoğrafların olduğu Linens çerçeveler iyi birer alternatif olacaktır.

 

Anneler her durumda çocuklarını mutlu görmek isterler. Ama mutlu çocuklar ancak mutlu annelerle tarafından büyütülebilirler. Çoğu zaman mükemmel anne olmak için o kadar çabalarlar ki kendi hayatlarından ve önceliklerinden vazgeçerler ve mutsuz olurlar. Bu da esasında kadının kendine tanımladığı rollerden biri olan anneliğin çok, kadınlığın az olmasından kaynaklanır. Annelik tanımı eğer "Anne mutsuz, telaşlı, sürekli panik halde koşturacak, saçını süpürge edecek, fedakâr olacak" cümlesindeki gibi olursa mükemmel bir anneniz olur ancak mutlu bir anneniz olmaz. En son ne zaman anneniz kendi için bir şeyler yaptı? Mesela en son ne zaman sinemaya ya da tatile gitti, ya da ne zaman anne olmadan önce hayalleri olduğunu hatırladı hiç düşündünüz mü? Anneniz mutlu ise eviniz mutlu, anneniz huzurlu ve neşeli ise eviniz güzel olur. Peki, anneleri mutlu etmek için çocuklar yeterince çalışıyor mu? Onlar için yeterince çaba sarf ediliyor, bir şeyler yapılıyor mu?

Hazır anneler günü de geliyorken bu konuyla ilgili bir adım atmak gerekir.

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” demiş Cemal Süreyya. Pazar sabahı annenizin sevdiği her şeyin olduğu, sizin ellerinizle hazırlayıp annenizi mutlu edeceğiniz bir teşekkürler annem’ masasına ne dersiniz? Masa örtüsünden servislerine, yemek takımından bardaklarına kadar, bu güne özel hazırlanmış bir kahvaltı sofrası ve etrafındaki neşeli sohbetler herkese mutluluk verecektir. Arkasından belki de bir sinema, ya da beraber içilecek bir kahve, günü daha da değerli kılacaktır.

   

Mutluluk paylaştıkça çoğalır, aile birbirine bağlanır, sevgi artar. En önemli rol de anneye düşer, çünkü aileyi toparlayan hep annedir. Bu yüzden onu her zaman takdir etmek, fedakârlıklarını önemsemek ve yüceltmek annelerinize emeklerinin boşa gitmediğinin en büyük göstergesi olup, onları daha da mutlu edecektir.  Mutlu anne; mutlu çocuklar, mutlu eş ve mutlu evler demektir.

Teşekkürler Annem.

Anneler Gününüz kutlu olsun.