BAYRAM GELMİŞ HOŞ GELMİŞ

 

Bu yıl Ramazan Bayramı herkes için daha bir lezzetli, daha bir mutlu geçsin. Sofralar kurulsun, tüm sevdikleriniz bir araya toplansın! Bayram zaten neşe, mutluluk ve barış, diğer dillerde de festival demektir. Mutlulukla, aile ve arkadaşlarla hoş sohbetler; ağız tadıyla yenen keyifli yemekler ve uzun sofralarda bol gürültülü yemekler zaten bayramın tadı tuzu değil midir?

Ramazan ayının bitişi ile birlikte herkesin kalbinde ve hafızalarında yer eden bayram gelmiş olur. Bayramın belki de en görkemli hali, her zamanki gibi elbette sofralarda yaşanacaktır.

Tüm kırgınlıkların ve küslüklerin unutularak, bayramın getirdiği neşe ve heyecanla oturulan bayram kahvaltılarının tadı bir başkadır. Bayram namazı nedeniyle erkenden başlayan kahvaltılar huzur verir.  Zeytin, reçel, bayram için hazırlanan yöresel yemekler, sıcak anne böreği ve çay ile uzun uzun oturulup öğleni bulan mutlu masalardır bayramın en güzel yanı. Kahvaltı veya akşam yemeği fark etmez, bayram sofralarının normal bir sofradan çok daha şık görünmesi âdettendir. Enerjik bir yaz sabahı için pastel tonlarda, ev yapımı sağlıklı besinlerle donatılmış bir sofraya kim “hayır” diyebilir ki?

Linens masa örtüsü serilmiş güzel bir sofra üzerine, göz alıcı bir kahvaltı takımı, peynir tabağına  yerleştirilmiş peynir çeşitleri, şık kahvaltı servislerine serpiştirilmiş kahvaltılıklar ve masaya uygun Linens vazolarda mis kokulu çiçekler, yaz aylarına denk gelen bayram kahvaltılarını renklendirir.

       

Aileden aileye değişen bayram yemeği geleneği, bazı aileler için kahvaltı etmekse diğerleri için de tüm ailenin el birliği ile hazırladığı birbirinden özenli yemeklerle dolu, kahkahaların yükseldiği, çocukların etrafta koşturduğu gürültülü akşam yemekleridir. Mutluluk için sofrada da birbirinden nefis lezzetler olmalı, en sağlıklı şekilde pişmeli, çeşit çeşit yemekleri anneler aynı anda ocağa koyabilmelidir. Çünkü sofraya mis bir yaprak sarmasını, başrolü kapacak bir et yemeğini ya da kaç tane yendiği sayılamayan içli köfteleri görünce kim mutlu olmaz ki? Tam da bu anlayışla en keyifli, en sağlıklı tencere setlerini Linens anneler ve çeşitli bayram yemeklerini yapacaklar için düşündü. Et yemekleri ve pişirmesi zorlu sebzeler için düdüklü tencereler derken, altının tutma korkusu olmadan pişirilen pilavlar için de en sağlıklı tencere setlerini kullanıma sunuyor, tabii bu özelliklerin yanında  rengarenk ve güzel görünümlü olması da gözleri de şenlendiriyor.

 

 

Bayram sofralarında yemeklerin lezzeti  kadar sunumu da önemlidir. Şık yemek takımları, parlaklığı ve zarif görünüşü ile gümüş servis aksesuarları yardımıyla yapacağınız masa düzenlemeleri ile göz alıcı bir masaya sahip olabilirsiniz. Gümüş aksesuarları beyaz veya içerisinde az miktarda gri desen barındıran yemek takımları ile kombinleyebilirsiniz. Beyaz masa örtüsü, gümüş renkli peçetelikler ve gösterişli renkte bir çiçek masanızı rüya gibi yapacaktır.

Başka bir tercih olarak; ülkemizde çok sevilen çiçekli yemek takımları ile hazırlanmış bir bayram masası olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri, gerçek bir İngiliz kır stili sofra hazırlamak istiyorsanız kullandığınız motif ve renklerin oranıdır. Zemin beyaz veya çok açık pastel renkler olmalıdır, şeffaf bardaklar ve düz gümüş renkli çatal bıçak takımları kullanılmalıdır. Kalabalık bir sofra hazırlıyorsanız herkesin yerlerini belirleyecek isim kartları kullanabilirsiniz, böylece hem karışıklık önlenecek hem de çok şık duracaktır.

Çocuklar ve şekerler olmadan bayram olur mu? Çocuklar için de şenlikli bir bayram yemeği olsun isterseniz, mutlaka bir şeker köşesi yaratın, Linens’in renk renk kavanozları içine renk renk şekerler doldurun ve ne kadar keyif aldıklarını izleyin. J

Şeker köşesi yapılır da tatlı köşesi yapılmaz mı? Bayram bir gelenek, yüzyıllardır süregelen, içerisinde aile olmayı ve sevgiyi barındıran harika bir süreç, tıpkı tatlının yanında demlenmiş mis kokulu bir çay, ya da yenilen enfes yemekleri bastırsın diye 40 yıl hatrı olan telveli bir kahve gibi. Linens de Türk gelenek göreneklerini hiç unutmadan, zamanın akışıyla modernleşerek ama kökleri unutmayarak senelerdir koleksiyonlar hazırlamakta. Evlerinizde olup, güzel anlarınızı paylaşmak en büyük keyiflerden biri. Tatlı köşesini hazırlarken yemek takımları ile bağdaşan, birbiri ile tezat yaratmayacak kombinasyonları seçmek daha uygun olacaktır. Gümüş servisler, ya da çiçekli aksesuarlar ile devam etmek veya bambaşka bir konsept ile balkonda veya bahçede yenilecek tatlılar için bambu koleksiyonundan parçalar seçmek de keyifli olacaktır.

 

Bayram boyunca sizi ziyarete gelen misafirlerinize ev yapımı, ferahlatıcı bir ikramda bulunmak isterseniz limonata veya Türk mutfağının vazgeçilmezi şerbet kurtarıcınız olabilir. Sıcak havada soğuk bir içeceğin iyi geleceği konusunda herkes hemfikir olacaktır.  Hazırladığınız içecekleri sebillerde ya da sürahilerde meyve dilimleri ve nane yaprakları ile birlikte sunabilirsiniz.

 

Bayram sofrasında damaklarda kalan en büyük lezzet, beraber anılar biriktirmek, bol kahkahalı masalara sahip olmak, muhteşem sohbetlere ve sofralara imza atmaktır.

Sevdikleriniz ile birlikte geçireceğiniz nice bayram sofralarına.

EVDE BİR BAYRAM HAVASI

Kültürümüzün en güzel değerlerinden biri olan bayram, evlerimizin yiyeceklerle, sevgi, yardım, paylaşım ve hürmetle dolduğu zamanlardır. Şölen tadında geçen bayram zamanlarında ziyaretler, tatli sohbetler, evlerde yapılan mis gibi yemekler, harika bayram tatlıları derken bir telaş ama tatlı bir telaş olur.

Günler öncesinden yeni kıyafet almak için alışverişler yapılır, hediyeler alınır, evler bayram ziyaretçileri için hazırlanır, kabristan ziyaretleri yapılır ve sofra başında sıcacık sohbetler yapılır. Gelenektir bayram…

Bayram denince akla gelen ilk şeydir bayram temizliği. Zor olduğu kadar çok da yorucudur aslında. Bayrama sayılı günler kala başlayan temizlik; perdeler, halılar dahil her şeyin temizlenip, banyoların paklanıp hazır edildiği bir ritüeldir. Çoğu zaman temizlik yapmak yerine fırsat bilinip eşyaların yenilendiği, indirimlerden faydalanılıp küçük dokunuşlarla yaşam alanlarının farklılaştırıldığı da olur. Misafirlerin, akrabaların ağırlanacağı, zamanınızın en fazla geçtiği, huzur bulduğunuz salonlardaki veya oturma odasındaki değişiklikler evinize ve size canlılık getirecektir. Tam da bu zamanda Linens’in yeni sezon ürünleri, bayram öncesi ilkleri evinizde sergileyebileceğiniz bambaşka bir bayram fırsatı olabilir.

Perdeler yaşama alanlarının en dikkat çekici aksesuarlarıdır. Yapılacak değişiklik veya yenileme hemen farkedilecektir. Linens perde koleksiyonu içerisindeki çeşitlilik ile perdenin büyük değişim gücünden yararlanabilirsiniz. Tüllerinizi değiştirmek istemezseniz kolayca değiştireceğiniz ya da ekleyeceğiniz Linens Jakar ve ya Linens Şantuk hazır fon perdeler evinizi bambaşka bir havaya sokacaktır. Yenilenmektir bayram…

Eğer ki perdelerinizin değişime ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız bambaşka dokunuşlarla farklılıklar yaratabilirsiniz. Bayramda gelecek akrabalarınıza, dost ve ailenize aksesuarla zenginleştireceğiniz eviniz yepyeni bir görünüm alacaktır. Gerek sevdiklerinizin fotoğraflarının yer aldığı çerçeveler, gerek loş ışık sağlayacak abajurlar, gerek içine rengarenk çiçekler koyabileceğiniz vazolar evinizde adeta sihirli bir değnek etkisi sağlayacaktır. Mutluluktur bayram…

Banyolara bayram havası estirmeyi amaçlayan Linens, yeni banyo koleksiyonu içerisinde pastel tonlarını ve romantik esintiyi sürdürüyor. Misafirleriniz için hazırlayacağınız banyolarınıza yenilikler eklemeyi ihmal etmeyin. Hoş tutmaktır bayram…

Belki de sizin ziyaretinizi bekleyen birileri vardır. Büyükleriniz, anneniz, babanız ya da komşularınız. Her gittiğiniz evde tadılan ikramlar, ellerde değişik kolonya kokuları, anılarla dolu sohbetler, kahkahalar, bazen de gözlerden damlayan yaşlarla doludur bayram ziyaretleri. Giderken küçük hediyeler almak örf ve adetlerimizde vardır. Linens’in Lügat 365 kırlent serisi hem yüzlerde küçük tebessümleri görmeyi hem de duygulanmalarını sağlayacak. Ziyarettir bayram…

Bayramlarda asıl mutluluk sevdiklerinizle geçirdiğiniz değerli vakitlerdir. En sevdiklerinizi evde, en keyifli vaktin geçtiği, kendi elinizden çıkan bayram sofralarında ağırlamanın keyfi bambaşkadır. Bu sofralar, sohbet olduğu kadar, çeşitlendikçe zenginleşir, güzelleşir. Tüm aileyi etrafında toplayıp nice anılara şahit olan masanın hazırlanması da ciddi bir seramonidir. Şık bir masa örtüsü ile başlanıp misafir yemek takımlarının konulduğu, en yeni çatal bıçak takımları eklenen ve uyumlu peçeteler, çiçekler ve mumlarla tamamlanan göz alıcı bir sofrada bayram şöleni yaşamayı kim istemez ki! Hele bir de Türk mutfağının en leziz yemekleri ve tatlıları da varsa değmeyin keyfe 🙂 Bayram sofraları herkes için, hayatın koşuşturması içerisinde durup soluklanacak, aile bireylerinin içiçe olduğu, sımsıcak duyguların uçuştuğu, sığınılacak güvenli liman olmuştur. Keşke hergün, bayram tadında yaşansa, şölen tadında olsa hep evler. Paylaşmaktır bayram…

Bayram insanları kaynaştırır, insanlar arasındaki muhabbeti, bağlılığı artırır. Büyükleri görmek, aile ziyaretleri, toplanan harçlıklar, ceplere doldurulan şekerlerle el öpmektir bayram…Eskiden kalma bayram alışkanlıkları hep kalsın. Çünkü kadar değerliler ki…

Her gününüzü bayram tadında yaşamanız dileğiyle, mutlu bir bayram geçirmenizi dileriz.