HOŞGELDİN ONBİR AYIN SULTANI

1 sene daha geçti ve bereketin, huzurun, kardeşliğin, sabrın, maneviyatın, sohbetin, paylaşmanın, ve ibadetin adı olan Ramazan ayına günler kaldı. Yine hazırlıklar yapılacak, tüm aile bireyleri bir masanın etrafında toplanacak, heyecanla iftar vakti beklenecek, pidenin kokusu heryeri saracak, tadına doyulmayan sohbetler gerçekleşecek, belki sahurla birleşen birlik ve beraberlik içinde dillere destan ramazan geceleri yaşanacak.

Belki sohbetlerde aile büyüklerinin eski Ramazanlara dair hikayeleri olacak, belki horoz şekerleri yad edilecek, belki de kapı kapı dolaşılıp toplanan harçlıklar yer bulacak.. Güzeldi eski Ramazanlar…

Sadece Ramazan ayında olan müthiş geleneklerimiz vardır. Mesela;

Ramazan Topu, eski zamanlarda iletişim araçları olmadığından, ezan sesinin az geldiği bölgelerde iftar ve sahur vakitlerinin halka duyurulması için atılan Ramazan topu, hala iftar açarken sesiyle herkesi mutlu eder.

Ramazan Davulcusu, dijitalleşen dünyamızda her ne kadar telefonların alarmı yoğun olarak kullanılsa da, hala sokaklarda mani söyleyerek geçen ramazan davulcusu sahur vakti insanın içine huzur verir.

Ramazan Şenlikleri deyince kim unutabilir ki Karagöz Hacivatı, meddahları, macuncuları, kağıt helvacıları, Direkler Arası şenlikleri..

Hurma , Ramazan ayı ile özdeşleştiği kadar, kan şekerini dengeli yükselteceğini ve sağlıklı bir başlangıç olduğunu da unutmamak gerekir.

Ramazan Pidesi sırasına girildiği, yarım oruç tutulan o çocukluk günlerinde sıcacık, üzerinde duman tüten pidenin ucundan hanginiz yememişsinizdir ki.. Herkesin çocukluk anılarını süsler pide sıraları.. İftar sofralarının da baştacıdır Ramazan pidesi…

Güllaç da pide kadar özeldir Ramazan ayında.. Bol sütlü, bazen gülsuyuyla bazen değil ama her zaman sofralarda yerini alır…

Keyifli İftar Sofraları

Bu sene de yaz sıcaklarına denk gelen Ramazan, iftar sofralarının çehresini değiştirdi. Sofraya konan yemeklerden tutun da, tatlılara, sofraların nereye hazırlandığına, renklerine kadar yaz ayının esintisi geldi.

Akrabaların, ailenin, komşuların, sevdiklerin bir araya toplandığı iftar sofralarına daha detaylı bakmaya, sizlere Linens’in koleksiyonlarından fikirler sunmamıza ne dersiniz? Keyifli iftar sofralarınızda bizimde tuzumuz olsun isteriz.

Ramazan konukseverlik ayıdır demiş Fransız bir araştırmacı, ne kadar da doğru demiş tam da bizi anlatmış esasında. Kalabalık masalar, iftar saatine yakın telaşlı koşuşturmalar, pide kokusu.. Bir de sahura dek uzanan sohbetleri de ekledi mi değmeyin keyfine…

Yaz aylarında eğer balkonlu bir eviniz var ise serinlikte iftar yapmak daha keyifli olacaktır. Balkonunuza hazırlayacağınız ramazan sofrasında fazla aksesuardan kaçınıp, iftar sofralarının vazgeçilmezi olan iftariyelikler yer almalıdır. Bunlar kahvaltılıklar, kayısı, ceviz ve hurma, reçeller, pastırma vs. olabilir.

Eğer evinizin bahçesi varsa, ve yaz ayının avantajını kullanacaksanız o zaman ramazan sofralarınızda klasiğin dışına çıkabilirsiniz. Son yıllarda değişik renklerde ve şekillerde sunum tabakları ile temalı masalar hazırlanmakta olup, misafirlerinize uzun süren sohbet dolu keyifli saatler sunabilirsiniz. Linens’in size sunduğu Marine koleksiyonundan parçalar tam da bahçenizde hazırlayacağınız ramazan sofranıza uygun olacaktır. Beyaz masa örtüsü ile kombinlenmiş mavi ve yeşil tabaklara iftariyeliklerinizi yerleştirip harika bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Hangi ayda olursa olsun ramazan ayının vazgeçilmezidir çorba. Yaz aylarında belki sıcak çorbaları tercih etmek yerine soğuk çorbaları tercih edebilirsiniz. Soğuk yoğurt çorbası ve ya buğdaylı ya da mercimekli soğuk çorbayı sofralarınızda tercih edebilirsiniz.

Yine sıcak yaz günlerinde ağır yemeklerin yerine hafif salataların eşlik ettiği zeytinyağlı yemekler hem midenize iyi gelecektir, hem de kilo almanızı engelleyecektir. Özellikle salatalar vazgeçilmezlerinizden olmalıdır. Bizim size önerimiz peyniri, türlü türlü yeşillikleri, domatesi barındıran leziz tadıyla ve tabii ki harika servis tabağıyla Yaz Salatası olacaktır.

Ana yemeğin ardından çay ve tatlı yine ramazan sofralarında olmazsa olmazdır. Her ne kadar şerbetli Türk tatlıları sofraları ve damakları şenlendirsede, yaz sıcağında hafif tatlılara yönelmek daha sağlıklı olacaktır. Meyveli tatlılar, dondurma ve ya sütlü tatlılar daha doğru bir seçim olacaktır. Tabii ki ramazanın vazgeçilmezi Güllaç baştacıdır. Renkli tabaklarla, çay ve ya kahve eşliğinde ailece tatlı yemek tadına doyulmaz sohbetlere başlangıç yapacaktır.

Sahur Ramazan ayının en önemli güzelliklerinden biridir. Bir yudum su için bile olsa sahura kalkmak çok değerlidir. Hele ki yaz aylarında susuzluğın fazla hissedildiği düşünülürse sahurda yenilecek gıdalara dikkat edilmesi gerekir.

Ramazan ayında sofralar şenlik olur, en güzel şekilde hazırlanır, paylaşımlar artar. Ramazan ayı sadece zengin iftar sofralarından, davulculardan, şenliklerden, güllaçtan ibaret değil tabii ki. Ramazan yardımseverliğin, hoşgörünün, sabrın olduğu bir ay. Tüm sevdiklerinizle paylaşımlarınızın taşacağı, sohbetlerinizin evinizi dolduracağı günleriniz olsun.

HAYIRLI RAMAZANLAR!