SICACIK KIŞ

Her ne kadar yaz ayları sıcak – deniz – güneş üçlüsüyle herkesin favori zamanlarıysa da, gizliden gizliye kış özlenir. O beyaz pamukların gökten düşüşünü izlemek ve cam kenarında sıcak sahlebini yudumlamak hayalidir herkesin… Kim sevmez ki tüm olumsuzlukların üzerini örten o beyaz örtüyü! Evet tabii ki kış sadece kar demek değil. Kasvetli ve yağmurlu zamanlar, kat kat giyinmeler, erken kararan hava, üşüyen eller ve ayaklar gibi zorluklarına ragmen, karda çocuklar gibi şen olmak, sıcacık sahlebin, çayın, kahvenin, çorbanın keyfine doymak, kestane kebap kokuları, koltuğa uzanıp battaniyeyle film ve kitabın keyfine varmak da var.Sadece bunlar da değil, kışı sevmek için daha bir sürü neden var. Tıpkı eskilerde olduğu gibi sokaktan bozacının geçmesini duymak, yeni yıl hayalleri, kışta içilen çorbalarla içleri ısıtmak, ağızlardan konuşurken çıkan dumanlar, renk renk bereler, kartopu hayalleri de hayatın renklerinden değil midir?

Havanın soğukluğu, yağmur, çamur derken kış aylarında dışarda geçirilen zamanlar azalır, sıcacık evlerde olma isteği artar. Zamanın en fazla geçirildiği evlerde, pozitif duyguları tetikleyecek ve enerji verecek sıcacık değişimler yapılabilir. En kolay başlangıç, kışı hatırlatan objelerle başlamak olacaktır. Renkleriyle ortamı ısıtacak yumuşacık battaniyeler ve koltuk şalları bir yanda , diğer tarafta aksesuar olarak kullanılan çam kozalakları, kuru yapraklar, mumlar ve hatta kabuk tarçınları ve bunları cam kaplara yerleştirerek masa ve sehpalarınızda sıcacık kış köşeleri oluşturmak sizlerin elinde. Kitap okumak, müzik dinlemek, günün yorgunluğunu atmak, televizyonda en sevdiğiniz diziye dalmak için böylesi içinizi ısıtacak bir köşeye ihtiyacınız vardır. Battaniyeler kış mevsiminin sembolüdür, kim ‘’eve gidip battaniyemi üzerime çekip, kahvemi de alıp keyif yapmak istiyorum’’ dememiştir. Battaniyelerin herkesin hayatında vazgeçilmez olduğu aşikardır, Ece Temelkuran’ın dediği gibi “evdeki en eski battaniyeler en şefkatli olanlarıdır.’’ Siz çocukken koltukta uyuyakaldığınızda anneniz ve ya babanızın üzerinize örttüğü, aradan yıllar geçtiğinde büyüdüğünüzde, çocuklarınız olduğunda ve uyuduklarında bu sefer şefkatle sizin örttüğünüz yine bir battaniye olacaktır. Battaniye sıcacık sevgi dolu yuva demektir. İşte Linens’de bu vazgeçilmezlikten yola çıkarak kış için sevgiyle ürettiği battaniyeleri sizlerin beğenisine sunuyor. Sizleri sarıp sarmayalayacak, içinden çıkmak istemeyeceğiniz yumuşacık battaniyeler renk renk, evin her bireyi için özel olacaktır.

Eskilerden koltuk örtüsü diye kullanılan ancak şimdiki adıyla koltuk şalı olarak nitelendirilen rengarenk örtüler sadece görsel amaçlı değil işlevsel olarak da kullanılır. Hem kış aylarında evinizin rengini ve sıcaklığını değiştirmek için en basit aksesuar olup hem de koltuklarınızın kirlenmesini engellemek gibi ayrı bir görevi de vardır. Koltuk şallarını ortadan katlayıp ince runner gibi kullanabilir, koltuğunuzun üzerine serbestçe yayabilirsiniz ya da koltuğunuzun yaslanma bölgesine sıkıştırabilir, koltuğunuzun ucuna katlayarak da koyabilirsiniz. Böylece, soğuk kış gecelerinde, koltuğunuzda otururken, üzerinize alacağınız şalınız da elinizin altında olmuş olur.

Linens’te Ocak ayı fırsatı battaniyelerdeki indirimi kaçırmamanızı öneririz.

Şüphesiz kış aylarının en güzel yanlarından bir tanesi de evinizin sıcacık atmosferinde çay ve ya kahveyi; akşamları sahlebi ve ya sıcak çikolatayı en sevdiğiniz kupalarda içerek yağan karı seyretmektir. Hele bir de televizyonda sevdiğiniz bir film açıp battaniyenizi de üzerinize çekti mi değmeyin keyfinize. Çocuklarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle geçirdiğiniz her an en değerli zamanlarıdır hayatın. Bu anları özel kılan aksesuarlar da Linens’de, ailenizin her ferdine özel düşünülerek hazırlandı. Kışın efsaneleri sahlep, boza, kestane, ayva ve kabak tatlısı gibi kendine özgü tatları servis etmek için Linens’in mutfak ürünlerine bir göz atmanızı öneririz.

Tabii ki evinizi kışın soğuk havasına göre sıcacık düzenlerken, eksik olmaması gereken şeylerden bir tanesi de mumlardır. Mum yakmak ve ışığında oturmak evinizi aydınlatmaktan çok içinizi ısıtır. Evinizin dekorasyonuna uygun mumluklar alabilir ya da renkli cam kaseleri, kavanozları, bardakları mumluk olarak kullanabilirsiniz. Teknolojinin hayatımıza getirdiği yeniliklerle beraber artık mumlar hiç bitmiyor. Pilli mumlar son yıllarda sıkça evlerde yer almaya başlamakla beraber, çocukların mumları devirme riskine karşı güvenli oluşuyla, koku ve damlama yapmama ve rüzgarda sönmeme özellikleriyle evin her köşesinde keyifle kullanılabilir.

Her ne kadar mumlar evi ısıtmasa , görüntüsüyle sıcacık ortam yaratsa da, Linens olarak kışın klasiklerinden biri olan ısıtıcılar tabii ki unutulmadı. Sıcak su torbaları olarak da adlandırılan ısıtıcılar her yerde karşınıza çıksa da aslında her yerden satın alınabilecek bir ürün değil. Güvendiğiniz ve bilinen markaların üretimi olmalı. Mutlaka gerçek kauçuk olması gerekmekte olup, cilde direk değdirilmesi tehlikeli olduğundan üzeri kaplı olmalıdır. Bebeklerin gaz ağrılarında, üşündüğü zaman ayakları ve elleri ısıtmada sıkça kullanılan su torbaları kışın vazgeçilmezlerindendir.

Isıtıcıların bir görevi de kışın soğuyan yatakların içine konup sıcak olmasını sağlamaktır. Ancak Linens’in sıcak tutan kaztüyü yorgan ve yün yorgan ürünleriyle ısıtıcıların bu görevine gerek kalmıyor. Yazın güneş ışınları enerji ve ısıyı sağlam tutarken, kışın ısı değişimi enerjiyi düşürür. Yorgun ve soğuk bir günün ardından sıcacık ve rahat yatağa girip yumuşacık yorganı üzerine çekmek, yastığa gömülmek en özlemi çekilen şeydir. Hayatın 1/3’ünün uyuyarak geçtiği düşünülürse kaliteli bir yastık seçimi çok önemlidir. Sıcak ve nefes alabilir bir yorgan ağırlık yaratmamalı ve konforlu, hafif bir uyku sağlamalıdır. Linens yün yastık ve yorganlarda %100 pamuk, tüy geçirmez özel kumaş ve Woolmark lisanslı özel yün dolgu kullanılmıştır. Yün doğal ve sağlıklı bir materyaldir. Hafif olmasına rağmen yüksek ısı sağlar. Kış mevsimi için idealdir. Aynı zamanda Linens’in yeni ürünü olan Diamond kaztüyü, özel jakarlı dış kumaşı ve %90 gıdık tüyü oranında yüksek kaliteli olmasıyla beraber hafif olmasına rağmen çok yüksek termo ısıtma derecesi ile kış günleri için idealdir. Hem hafiftir hem çamaşır makinasında yıkanabilir özellikleriyle sizlere sağlıklı ve huzurlu uyku sağlarlar.

Kışın şu soğuk zamanlarında evinizde huzurlu, keyifli ve sıcacık zamanlar geçirmeniz dileğiyle..