EVİMDE YENİ YIL

 Zaman nasıl akıp geçiyor kimse farkında değil. Yaş alınıyor, tecrübeler artıyor, yakalananların keyfi çıkarılıyor, kaçırılanların arkasından bakılıyor. Çocuklar, iş, ev, arkadaş ilişkileri derken her sene yılbaşı ağacı yeniden çıkıyor ve toplanıyor, sanki dün yaşanmış gibi. Ama bütün bunlar yaşanırken, kargaşalara, zorluklara ve koşuşturmalara dayanmanın da cevabı belli esasında; umut ve hayal etmek. Yeni yıldan umut etmeye, güzel şeyler beklemeye, yaşamanın tadını çıkarmaya ve biraz ışıltı dilemeye devam... Bunları yapmak içinse kendiniz için oluşturacağınız küçük rutinlerle evinizde ihtiyacınız olan atmosferi yaratabilirsiniz.

2010’larda başlayan ve şimdilerde oldukça trend olan "Staycation" en büyük konforun, tatilin insanın kendi evinde, en rahat edeceği en keyif alacağı yerde olduğunu söylüyor. Kelime; stay(kalmak) ve vacation(tatil) kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş, "tatil konforunu evinde yaşa" manasına geliyor. Türkiye’de pek fazla bilinmese de Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılıyor. Ekonomide yaşanılan zor zamanlardan sonra artan bu trend, bir tatil alternatifine dönüşmüş durumda.

Şimdi diyeceksiniz ki “zaten ben her akşam evime gidiyorum, vakit geçiriyorum, neden bu trend var?” Bu durumun çıkış noktası farklı; miskin miskin evde oturmanın çok ötesinde, yeni bir tatil anlayışı aslında. Kuralları temel olarak şu şekilde: keyif anlarını fazlalaştırmak, otel konforunu eve yansıtmak ve yaşadığın şehri doyasıya gezmek. Yılbaşında,  çılgın karmaşası, döviz kuru, havaalanı trafiği, otopark derdi, bagaj problemleri, inanılmaz hizmet bedeli ödemeleri ile boğuşmak yerine, neden iyi bir yemek servisi, konforu esas alan bir hizmet anlayışı için illa evinizden çok uzaklarda olasınız ki? Sabaha aileyle beraber uyanmak, harika bir kahvaltı yapmak, yeni yılın ilk gününü en huzurlu yer olan evinizde geçirmek her şeye değer. Yeni yılı iç açıcı bir sofra ile karşılamak, yepyeni umutlarla başlangıç yapmak için ilk adım değil midir?

        
            

Temel prensip şu şekilde; evinizi dekore etmek için, huzurlu bir yere çevirmek için onca şey yaptınız, peki doyasıya keyfini çıkarabildiniz mi? Çalışıyorsanız; eve geç geliyor, haftasonları çocuklar, yapılacaklar derken çoğu vakti dışarıda harcıyor, izinli olduğunuzda da kendinizi başka yerlere atıyorsunuz; ev hanımı iseniz de temizlik, yemek, ütü ve çocukların telaşından fark ediliyor ki aslında evinizde hiç kaliteli zaman geçirmemişsiniz. Peki neden bu kadar emek ve para harcanız ki o zaman? Madem evinizi seviyorsunuz, o zaman tadını çıkarın. En konforlu seçenekleri bulun ve tatili evinizde geçirin.

Evde, yılbaşında harika bir tatil geçirmek için nelere ihtiyaç olduğunu düşünün. Harika filmler, müzik, yemek, güzel bir battaniye, Wi-Fi, rahat bir kırlent, patlamış mısır, kahve veya çay, hatta kestane ve ortamın vazgeçilmezi minik aksesuarlar ve loş bir ışık için mumlar. Bütün bunlara ulaşmanız o kadar kolay ki. Linens, evinizde yaşayacağınız o harika tatil için size yardımcı olabilir.

       

Önce en çok vakit geçireceğiniz ortam ile başlayıp, oraya minik dokunuşlar yapabilirsiniz. Işık, yılbaşı ve ortamın vazgeçilmezidir. Duvarlarınızdaki resimlere minik ışıklar takıp, sehpalarınızın, masalarınızın üzerine mumluklar yerleştirebilirsiniz. Yukarıdaki görselde göreceğiniz şekilde, bir sehpanızın üzerine beyaz bir örtü serip, çeşit çeşit biblolar ekleyebilirsiniz.

Çocuklarınız varsa kaliteli zaman geçirecek oyunlar edinebilirsiniz, beraber vakit geçirmek her şeye değer. Beraber kurabiyeler yapıp, rutin yemeklerin dışına çıkabilirsiniz. Beraber kurabiyeler yapıp, rutin yemeklerin dışına çıkabilirsiniz. Her zamanki tabaklarınız yerine sizleri ve çocuklarınızı gülümsetecek sunumlara başvurabilirsiniz; olsun varsın bolca yiyin, ev tatiliniz sonrasında keyifli yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

 


Otelde iseniz o zaman mutlak hamama ve ya spaya gidebilirsiniz. Gerçekten kafamızdaki ve vücudumuzdaki zararlı içerikleri uzaklaştırmak için çok etkili bir yöntemdir. Ama unutmayın, evde tatildesiniz ve bu rahatlığı evinizin banyosunda da sağlayabilir; kendi spanızı kendiniz yaratabilirsiniz. Suyun rahatlatıcı etkisi  için küvetinizi doldurup, içine rahatlatıcı duş yağlarından atabilir, mum ve müziğin yardımıyla keyfini çıkarabilirsiniz. Çıktığınızda da ihtiyacınız olan şey yumuşacık bir bornoz ve terlik olacaktır.

 

Bu keyifli günde dinlendiniz, ev spası yaptınız, yemekler yediniz, hatta televizyon önünde koltuklarda şekerleme yaptınız, sıra geldi uyumaya. Otellerde gördüğünüz konsept odaları evlere taşımak hiç de zor değil.  Hem çocuklarınızı hem de sizi gülümsetecek seçenekleri her zamanki gibi Linens sunmaya devam ediyor.

 

              

Yılbaşında evde tatilde olsanız bile, yılbaşının en sevilen adeti hediyeleşmektir. J Hediyeleriniz için temaya uygun sepetler kullanabilir, içlerine minik objeler yerleştirebilirsiniz.

Staycation; evin keyfini çıkaramayanlar, yılbaşı kaosundan kaçmak isteyenler, evde olup evini sevip bir türlü hakkını veremeyenler için harika bir trend. Dünyanın ve yaşamın herkesi ittiği nokta, sahip olunan şansları sonuna kadar  kullanmayı ve bundan keyif almayı sağlıyor. Tek yapılması gereken hayatı güzel kılan şeylerin minik dokunuşlar olduğunu görmek ve buna uygun hareket edecek gücü kendinizde bulmak olacaktır.  

Yeni yılda hayal ettiğiniz ne varsa sizin olsun.

#evimdeyeniyil

 

 

YENİ YILDA YEPYENİ EVLER

Bir sene daha bitiyor. İyisiyle kötüsüyle, mutluluklarıyla, hüzünleriyle… Yılbaşı herkes için acının, hüznün, yaşanan tüm olumsuzlukların geride bırakıldığı; yeni umutların, sevinçlerin, beklentilerin, hayallerin kısacası yenilenmenin zamanıdır. Yeni yıl dileklerinizi şimdiden tutmaya başladığınıza eminiz, tıpkı herkes gibi 🙂 Nasıl kutlanacak telaşı; evde mi dışarıda mı?, kimlerle kutlanacak; aile mi arkadaşlarla mı?, evde olacaksa nasıl hazırlanılacak; ne renkler kullanılacak, hangi yemekler hazırlanacak?, gerekli malzemeler nereden bulunacak? Tüm bu sorular aklınızdan geçiyor olsa gerek. Bu seçeneklerin hangi birini seçerseniz seçin klişe olmuş, çocukluğumuzdan beri süregelen yılbaşı adetleri vardır. Yılbaşı ağacı süslemek, hindi yemek, hediye vermek, tombala oynamak, televizyonda geride bırakılan senenin en’leri, kuruyemiş, nar ve çerez, kırmızı giymek, Milli Piyango’da büyük ikramiye hayalleri ve tabii ki ‘Seneye Görüşürüz’ esprisi… Hepsi keyifli zamanlar, keyifli adetler esasında. İşte bu sebepler bile yılbaşının dostlarla ya da aileyle ile kutlanmasını hak eder. Yılbaşında tercihiniz evde olmak ise, evinizi yeniyıl ışıltıyla dekore edeceğiniz; Yılbaşına özel hediye sepetlerinden nevresim, battaniyeden yılbaşı aksesuarlarına, mutfak ürünlerinden ve banyo ürünlerine kadar birbirinden güzel seçenekler Linens‘te sizi bekliyor! Evde kutlanacak yılbaşı için tüm detaylar, lazım olacak tüm ürünler ve fikirler yazının devamında. Evde yılbaşı hazırlığı yapabilmeniz için size 5 altın öneri sunacağız.. Fark yaratan, eksiksiz ve harika bir ev yılbaşı organizasyonu için okumaya ne dersiniz?

1. Önce Ev

Evinizde yeni yıl ruhunu hissetmek ve soğuk havalarda sıcacık renklerle evinizi ısıtmak istiyorsanız, ev süslemesini son dakikaya bırakmayın. Aralık gelmeden evinizi içten süsleyerek hazırlanmaya başlayın. Tabii ki en önemli mekan salon olmakla beraber; mutfak, banyo ve yatak odaları da bu konsept değişikliğinden payını almalı.

Salon

Sokaklarda başlayan yeni yıla özel süslemeler niye evinize de sıçramasın? Öncelikle yılların alışkanlığı olan çam ağacı, boyutu ne olursa olsun, evinizin baş köşesinde bulunmalı. Bunu bir eğlence haline getirip, varsa çocuklarınızla yılbaşı şarkıları söyleyerek beraber hazırlayabilirsiniz. Bu senenin renkleri gold, beyaz, kırmızı ve silver. İstediğiniz renk kombinasyonlarını evinize uygun seçerek ağacınızı süsleyebilirsiniz. Ağacınızın üzerine koyacağınız lambalarla beraber parıldayan ışıklar, yeni yılın getireceği güzellikler için göz kırpar. Unutmayın ağaç eve girince ilk dikkat çeken şey olacaktır. Ayrıca kapı önleriniz için çamdan halkalar, tahta kütükler, kurdeleler, kozalaklar kullanarak eve adım atmadan değişime başlayabilir, komşularınıza ilham kaynağı olabilirsiniz 🙂

Kısa süreliğine de olsa bu heyecanı yaşayabilmek için salonunuzda ufak detaylarla büyük değişiklikler yapmanız mümkün. Çam ağacının dışında salonunuza aksesuarlar, kırlentler ve battaniyeler ile eklemeler yapabilirsiniz. Yılbaşı dekorasyonu deyince herkesin aklına kırmızı gelirken esasında gold ve gümüş detayları son zamanlarda fazlaca kullanılmakta. Erkenden başladığınız farklılıklarla, yılbaşı daveti öncesinde evde sıcacık kahveniz, battaniye ve atıştırmalıklarınız ile beraber film keyfi yapmanız için hem ortamı hem de zamanı kullanmış olacaksanız.

Kısa süreliğine de olsa bu heyecanı yaşayabilmek için salonunuzda ufak detaylarla büyük değişiklikler yapmanız mümkün. Çam ağacının dışında salonunuza aksesuarlar, kırlentler ve battaniyeler ile eklemeler yapabilirsiniz. Yılbaşı dekorasyonu deyince herkesin aklına kırmızı gelirken esasında gold ve gümüş detayları son zamanlarda fazlaca kullanılmakta. Erkenden başladığınız farklılıklarla, yılbaşı daveti öncesinde evde sıcacık kahveniz, battaniye ve atıştırmalıklarınız ile beraber film keyfi yapmanız için hem ortamı hem de zamanı kullanmış olacaksanız.

Yatak Odası

Yılbaşı ruhu sadece salonda olmamalı diye düşünenlerdeniz. Yeni yıl çocuklar için harika bir zamanken büyükler için de aynı şekilde göz zevkini renklendirmek için uygun bir dönemdir. Yatak odanızın odak noktası olan yatağınızdaki renk değişimi bile sıcacık bir ortam yaratacaktır. Ayrıca sadece kendi yatak odanızı değil, misafir odanız da yılbaşı akşamı misafirleriniz için de günün temasına uygun bir görüntü sağlayacaktır. Artık yeni trendler tema üzerine kurulu olup, yaşanılan mekanları farklılaştırmak için yol açmaktadır. Yılbaşı da tema olarak en zengin çeşitlilikte ürünlerin sunulduğu zamandır.

Sofrasız Olur mu?

Evinizi yılbaşına hazırlarken davet edeceğiniz dostlarınıza sunacağınız menü ve detaylar sizi telaşlandırıyor olabilir. Her şeyden önemlisinin sıcacık, kahkaha ve umut dolu, sevgiyle çerçevelenmiş bir sofra ve ev olması gerektiğini unutmayınız. Misafirler ne yiyeceğinden çok, geçirecekleri samimi bir akşamın keyfini çıkarmak isterler. Tabii ki sunumlarınızın da göz alıcı olmasını istiyor olabilirsiniz. Bunun için Linens’in yılbaşı sofraları için hazırladığı ürünler hem mutfağınızı hem de sofranızı bambaşka hale dönüştürecektir.

Masa

Yeni yıla girerken masanızın her zamankinden daha özenli ve özel olması sizi daha mutlu edecektir. İşe masa örtüsü ile başlayın. Gerek kırmızı gerek gold ya da beyaz veya üzerine atılacak bir runner masanıza hareket katacaktır. Birbiriyle uyumlu çatal-bıçak ve yemek takımlarıyla beraber özel günlerin vazgeçilmezi mumlar da masanıza eşlik etmelidir. Gerek minik mumluklarla, gerekse şamdanlarla hareketlenecek sofranıza, temanıza uygun peçeteler ve tabii ki vazgeçilmez yılbaşı çiçeği olan KOKİNA da koyarsanız masanızı tamamlamış olursunuz. Eğer bu yetmez diyorsanız, sofranıza koyacağınız kozalaklar, minik süsler, herkesin adının yazdığı minik isimlikler, biblo şeklinde noel baba figürleri ya da minik çam ağaçları ile dinamik ve eğlenceli bir görünüm kazandırabilirsiniz. Hatta misafirlerinizin tabakları üzerine yerleştireceğiniz minik kutulardaki hediyeler onları çok mutlu edecektir. Çocuklar için ayrı bir sofra hazırlayacaksanız Linens’in yılbaşına özel figürlü tabak ve bardaklarını kullanarak onları mutlu edebilirsiniz.

Mutfak

Mutfak evinizde çok vakit geçirdiğiniz bir alan ise ve buraya da yeni yıl ruhunu taşımak istiyorsanız tam zamanı. Masa örtünüzü değiştirip, kavanozlarınızı , fincanlarınızı farklılaştırdığınızda o dokunuşu yapmış olacaksınız. Kim resimdeki gibi bir görünüme sahip olmak istemez ki…

Menü

Menü oluşturmak tamamen sizin zevkinize ve misafirlerinizin ağız tadıyla alakalıdır. Çoğu zaman yılbaşının olmazsa olmazı Hindi ve kestaneli iç pilav ikilisi masalarda yer alırken, bazen de beyaz et sevmeyenler et pilav ikilisini menülere eklerler. Ama ne olursa olsun yemeğe oturmadan önceki sürede sunulacak aperatifler ve atıştırmalar mutlaka bulunması gerekenler listesinde olmalıdır. Evinizin rengine uygun tepsi veya servis tabaklarıyla yapılan sunumlarla farklı bir görüntü yakalayabilirsiniz. Tatlı olarak yılbaşı konseptiyle örtüşen nar, frambuaz gibi kırmızı renkli meyvelerin yoğunlukta olduğu, görünümü zenginleştiren tatlıları öneririz. Eğer açık büfe yapacaksanız yemeklerin önüne yerleştireceğiniz isimlikler ile tüm gece yemeklerle ilgili meraklı sorulardan da uzaklaşmış olursunuz.

3. Eğlence dolu bir akşam

Tabii ki sizlere restoranlardaki gibi bir menü, canlı müzik gibi şeyleri birebir yakalayabilirsiniz demiyoruz ama yıllardır süregelen oyunlarımız ne güne duruyor? Hele bir de sevdiklerinizle dolu bir evde oynanıyorsa! Tombala ya da kutu oyunları hem sizleri kahkaya boğacak hem de keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak. En önemli noktalardan biri de müzik. Yemek sırasında çalınacak Yılbaşı müzikleri, daha sonrasında dans müzikleri ile birleştiğinde değmeyin keyfinize. Karaoke de yine yeni trendlerden bir tanesi, denemenizi öneririz.

4. Kim hediye beklemez ki?

Hediye kısaca karşındakine ‘seni seviyorum ve önemsiyorum’ demenin kısa yoludur. Özel günler de işte bunu hissetirmek için fırsattır. Küçük büyük demeden herkes hatırlandığını bilmek ve hissetmek ister. Herkesin kullanmaktan keyif alacağı, evlerinde sergilemekten mutluluk duyacağı kullanışlı hediyelerin bir sepete, uygun fiyata girdiğini düşünün. İşte Linens’de bu hareketten yola çıkarak yılbaşına özel 4 farklı hediye paketi hazırladı; Angel, Joy, Love ve Silver Pine. En yakınlarınızla beraber, iş arkadaşlarınız için de uygun konsepte hediye paketleri olarak tasarlandığını hatırlatmak isteriz. Unutmayın ki küçücük de olsa armağan herkes için anlamlıdır.

5. Tabii ki en sevdiklerimiz!

Herşeyi hazırladınız, evinizi süslediniz, yemekler pişirdiniz, hediyeler aldınız. Peki sevdikleriniz? Neşeyle ve güzelliklerle geçireceğiniz anlarda sevdiklerinizin yanınızda olmasına özen gösterin. Yaşanan anlar böylece bir anlam ifade eder. Yılbaşı akşamı kahkahalarla, sohbetle dolu, hayallerin, umutların ve beklentilerin konuşulduğu harika bir akşam olmalı. ‘’Nasıl bitirirsen öyle başlarmış yeni yıl’’ deyişini unutmayın! ‘Evinize bolluk bereket getirsin’ demenin en şık ve anlamlı şekli olan nar patlatma adetini de unutmayın. Misafirlerinize hediye edeceğiniz Milli piyango bileti ile nar hem herkesi keyiflendirecek hem de unutulmaz hediyeler listesinde sizi en başa çıkaracaktır.

Umarız verdiğimiz küçük fikirler işinize yarar. Yeni yıla girerken aileniz ve sevdiklerinizle keyifli ve sıcacık sofralar kurup; bereketi, mutluluğu, sağlığı ve sevgiyi hayatlarınızda çoğaltmanız dileğiyle.. Mutlu Yıllar…