EVİMDE YENİ YIL

 Zaman nasıl akıp geçiyor kimse farkında değil. Yaş alınıyor, tecrübeler artıyor, yakalananların keyfi çıkarılıyor, kaçırılanların arkasından bakılıyor. Çocuklar, iş, ev, arkadaş ilişkileri derken her sene yılbaşı ağacı yeniden çıkıyor ve toplanıyor, sanki dün yaşanmış gibi. Ama bütün bunlar yaşanırken, kargaşalara, zorluklara ve koşuşturmalara dayanmanın da cevabı belli esasında; umut ve hayal etmek. Yeni yıldan umut etmeye, güzel şeyler beklemeye, yaşamanın tadını çıkarmaya ve biraz ışıltı dilemeye devam... Bunları yapmak içinse kendiniz için oluşturacağınız küçük rutinlerle evinizde ihtiyacınız olan atmosferi yaratabilirsiniz.

2010’larda başlayan ve şimdilerde oldukça trend olan "Staycation" en büyük konforun, tatilin insanın kendi evinde, en rahat edeceği en keyif alacağı yerde olduğunu söylüyor. Kelime; stay(kalmak) ve vacation(tatil) kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş, "tatil konforunu evinde yaşa" manasına geliyor. Türkiye’de pek fazla bilinmese de Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılıyor. Ekonomide yaşanılan zor zamanlardan sonra artan bu trend, bir tatil alternatifine dönüşmüş durumda.

Şimdi diyeceksiniz ki “zaten ben her akşam evime gidiyorum, vakit geçiriyorum, neden bu trend var?” Bu durumun çıkış noktası farklı; miskin miskin evde oturmanın çok ötesinde, yeni bir tatil anlayışı aslında. Kuralları temel olarak şu şekilde: keyif anlarını fazlalaştırmak, otel konforunu eve yansıtmak ve yaşadığın şehri doyasıya gezmek. Yılbaşında,  çılgın karmaşası, döviz kuru, havaalanı trafiği, otopark derdi, bagaj problemleri, inanılmaz hizmet bedeli ödemeleri ile boğuşmak yerine, neden iyi bir yemek servisi, konforu esas alan bir hizmet anlayışı için illa evinizden çok uzaklarda olasınız ki? Sabaha aileyle beraber uyanmak, harika bir kahvaltı yapmak, yeni yılın ilk gününü en huzurlu yer olan evinizde geçirmek her şeye değer. Yeni yılı iç açıcı bir sofra ile karşılamak, yepyeni umutlarla başlangıç yapmak için ilk adım değil midir?

        
            

Temel prensip şu şekilde; evinizi dekore etmek için, huzurlu bir yere çevirmek için onca şey yaptınız, peki doyasıya keyfini çıkarabildiniz mi? Çalışıyorsanız; eve geç geliyor, haftasonları çocuklar, yapılacaklar derken çoğu vakti dışarıda harcıyor, izinli olduğunuzda da kendinizi başka yerlere atıyorsunuz; ev hanımı iseniz de temizlik, yemek, ütü ve çocukların telaşından fark ediliyor ki aslında evinizde hiç kaliteli zaman geçirmemişsiniz. Peki neden bu kadar emek ve para harcanız ki o zaman? Madem evinizi seviyorsunuz, o zaman tadını çıkarın. En konforlu seçenekleri bulun ve tatili evinizde geçirin.

Evde, yılbaşında harika bir tatil geçirmek için nelere ihtiyaç olduğunu düşünün. Harika filmler, müzik, yemek, güzel bir battaniye, Wi-Fi, rahat bir kırlent, patlamış mısır, kahve veya çay, hatta kestane ve ortamın vazgeçilmezi minik aksesuarlar ve loş bir ışık için mumlar. Bütün bunlara ulaşmanız o kadar kolay ki. Linens, evinizde yaşayacağınız o harika tatil için size yardımcı olabilir.

       

Önce en çok vakit geçireceğiniz ortam ile başlayıp, oraya minik dokunuşlar yapabilirsiniz. Işık, yılbaşı ve ortamın vazgeçilmezidir. Duvarlarınızdaki resimlere minik ışıklar takıp, sehpalarınızın, masalarınızın üzerine mumluklar yerleştirebilirsiniz. Yukarıdaki görselde göreceğiniz şekilde, bir sehpanızın üzerine beyaz bir örtü serip, çeşit çeşit biblolar ekleyebilirsiniz.

Çocuklarınız varsa kaliteli zaman geçirecek oyunlar edinebilirsiniz, beraber vakit geçirmek her şeye değer. Beraber kurabiyeler yapıp, rutin yemeklerin dışına çıkabilirsiniz. Beraber kurabiyeler yapıp, rutin yemeklerin dışına çıkabilirsiniz. Her zamanki tabaklarınız yerine sizleri ve çocuklarınızı gülümsetecek sunumlara başvurabilirsiniz; olsun varsın bolca yiyin, ev tatiliniz sonrasında keyifli yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

 


Otelde iseniz o zaman mutlak hamama ve ya spaya gidebilirsiniz. Gerçekten kafamızdaki ve vücudumuzdaki zararlı içerikleri uzaklaştırmak için çok etkili bir yöntemdir. Ama unutmayın, evde tatildesiniz ve bu rahatlığı evinizin banyosunda da sağlayabilir; kendi spanızı kendiniz yaratabilirsiniz. Suyun rahatlatıcı etkisi  için küvetinizi doldurup, içine rahatlatıcı duş yağlarından atabilir, mum ve müziğin yardımıyla keyfini çıkarabilirsiniz. Çıktığınızda da ihtiyacınız olan şey yumuşacık bir bornoz ve terlik olacaktır.

 

Bu keyifli günde dinlendiniz, ev spası yaptınız, yemekler yediniz, hatta televizyon önünde koltuklarda şekerleme yaptınız, sıra geldi uyumaya. Otellerde gördüğünüz konsept odaları evlere taşımak hiç de zor değil.  Hem çocuklarınızı hem de sizi gülümsetecek seçenekleri her zamanki gibi Linens sunmaya devam ediyor.

 

              

Yılbaşında evde tatilde olsanız bile, yılbaşının en sevilen adeti hediyeleşmektir. J Hediyeleriniz için temaya uygun sepetler kullanabilir, içlerine minik objeler yerleştirebilirsiniz.

Staycation; evin keyfini çıkaramayanlar, yılbaşı kaosundan kaçmak isteyenler, evde olup evini sevip bir türlü hakkını veremeyenler için harika bir trend. Dünyanın ve yaşamın herkesi ittiği nokta, sahip olunan şansları sonuna kadar  kullanmayı ve bundan keyif almayı sağlıyor. Tek yapılması gereken hayatı güzel kılan şeylerin minik dokunuşlar olduğunu görmek ve buna uygun hareket edecek gücü kendinizde bulmak olacaktır.  

Yeni yılda hayal ettiğiniz ne varsa sizin olsun.

#evimdeyeniyil